Την Παρασκευή 10 Ιουνίου 2022 στο σχολείο μας βρέθηκαν οι κυρίες Τσιγώνια βασιλική και Κορογώνα Βασιλική από το τμήμα οικογενειακού προγραμματισμού του Νομαρχιακού Γενικού Νοσοκομείου Καλαμάτας και συνεργάστηκαν με τους μαθητές της Στ΄ τάξης, στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης του σχολείου μας με θέμα” Η ομαλή μετάβαση στο Γυμνάσιο”

Οι επιστημονικοί συνεργάτες παρουσίασαν το πρόγραμμα του Υπουργείου Υγείας ” Είμαι έφηβος τι μου συμβαίνει”

Στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση και οι μαθητές εξέφρασαν τις απορίες τους .

Ήταν μια εποικοδομητική δραστηριότητα καθώς οι μαθητές μας , στο πέρασμα τους στην άλλη σχολική βαθμίδα, έχουν να αντιμετωπίσουν και πολλές αλλαγές που συμβαίνουν στους ίδιους, τώρα που εισέρχονται στην εφηβεία .

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τις δύο κυρίες που αποδέχτηκαν την πρόσκλησή μας και ενημέρωσαν τους μαθητές μας γύρω από τις αλλαγές που συμβαίνουν στην είσοδό τους στην εφηβεία.